GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fruktfat 12213515

nr 1221 3515

Einar Luterkort

(1905-1981), Sverige

Fruktfat , + assietter, 4 delar, Upsala Ekeby, 30-tal, diameter: 17-33

Kondition: fat med liten nagg

Einar Luterkort, svensk skulptör, keramiker och tecknare född 1905, död 1981.

Utrop:

500 kr

måndag 3 december 2018
kl 18:41:40

Einar Luterkort

Läs mer om Einar Luterkort
Upsala-Ekeby